Często zagrożenia związane z globalnym skażeniem środowiska wydają się nam niezwykle odległe.Nie dostrzegamy tego, jako problemu, który bezpośrednio może nas dotyczyć.
W wielu programach dokumentalnych wymieniane są często hasła takie jak : efekt cieplarniany czy globalne ocieplenie. Od kilku ostatnich dekad stanowią one również zagadnienia, z którymi usiłuję się zmierzyć globalna polityka. Kraje, stany czy korporacje próbują wprowadzić i spropagować sposoby ograniczające niekorzystny wymiar tych zjawisk, a także przystosowujące do nich. Wiele stowarzyszeń ekologicznych wspiera inicjatywy skierowane przeciwko czynnikom wpływającym na ocieplanie się klimatu, realizowane zarówno poprzez indywidualne osoby, jak i przez organizacje lokalne i regionalne.
Wydaje nam się jednak, że jeśli bezpośrendio nie odczuwamy skutków owego skażenia to nie jestesmy zobligowania do podejmowania działań, które mogą nas przerastać. Czy my jednak, jako obywatele "globalnej wioski" możemy podejmować w życiu codziennym jakiekolwiek działania prewencyjne? Czy staramy się wziąć odpowiedzialność za własne postępowanie, którego konsekwencje mogą dotkliwie odczuwane już w nie tak bardzo odległej przyszłości przez kolejne pokolenia? Czy postrzegamy działania mające ratować nasze środowisko jako lokaty warte poświęcenia?
Obserwowane podwyższenie średniej temperatury przy powierzchni ziemi oraz oceanów, a także przewidywane ocieplenie w przyszłości wydają się być odległe dla jednostkowego obywatela. Dwutlenek węgla może powodować również tzw. zakwaszenie oceanów, czyli obniżenie stopnia pH. Organizmy morskie będące składnikami ekosystemów tolerują tylko specyficzny, wąski zakres zasadowości (pH), dlatego przez gwałtowne zmiany tego wskaźnika w oceanie mogą mieć one trudności w budowaniu szkieletów czy odżywianiu, może nawet dojść do ich zaniku,w przeszłości może i nie rozumieliśmy skutków naszych działań. Teraz jednak nie mamy już dłużej takiej wymówki, teraz potrafimy rozpoznać dokładnie konsekwencje naszych zachowań.
Dlatego też teraz z pewnością musimy podejmować działania na rzecz reformy: indywidualnie i kolektywnie, w skali narodowej i międzynarodowej - w przeciwnym razie doprowadzimy kolejne pokolenia do katastrofy.
Bardzo ciekawy i zajmujący referat
OdpowiedzUsuń